STUDIUJ WŚRÓD NAJLEPSZYCH

STUDIUJ WŚRÓD NAJLEPSZYCH

Łódź może pochwalić się nie tylko pięknymi zabytkowymi kamienicami, niekończonym się deptakiem na ulicy Piotrkowskiej, czy pięknymi i nowoczesnymi uczelniami wyższymi. Łódzcy studenci to największy skarb, skarb oprawiony wieloma nagrodami, oczywiście.

Na przestrzeni lat, łódzcy studenci nie mieli sobie równych w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach takich jak:

  •  Konkurs „Najlepsi z Najlepszych” organizowany przez MNiSW, gdzie to projekt studentów z Politechniki Łódzkiej „GUST” został dofinasowany na prawie 300 tys. zł., w tym samym konkursie projekt studentów z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.”Autonomia na lądzie i w powietrzu z robotami Koła SKaNeR”, dostał dofinansowanie w wysokości 200 tys.zł.
  • Międzynarodowy konkurs „Black Sea Science 2021”, w którym trójka studentów z Politechniki Łódzkiej otrzymała pierwsze miejsce za stworzenie aplikacji pod nazwą FriML która służy do komponowania muzyki.
    Organizatorem konkursu była Odessa National Academy of Food Technologies. Uczelnia zaprosiła do jury ponad 100 specjalistów z 20 krajów świata.
  • Międzynarodowy konkurs „Cisco Global Problem Solver 2020”, w ramach którego projekt studentów Politechniki Łódzkiej Inteligentne ule zdobył trzecie miejsce.
  • Konkurs organizacji studenckiej SIFE, w którym ekologiczny project studentów z Uniwerystetu Łódzkiego „Green up your waste”, otrzymał nagrodę podczas krajowego finału. SIFE zrzesza 40 000 studentów z 39 państw i 1800 uczelni i jest wspierana przez przedstawicieli świata biznesu i środowisko akademickie. 

Czy studiując naprawdę można osiągnąć coś wielkiego? TAK i Łódzkie uczelnie są tego najlepszym przykładem. Jeżeli chciałbyś znaleźć się w tym elitarnym gronie, nie zwlekaj! 

Dwie łódzkie badaczki znalazły się w gronie 12 kandydatów do „Polskiego Nobla”

Ogłoszono już kandydatów do Nagrody Heisiga. Wyróżnienie nazywane jest polskim odpowiednikiem Nagrody Nobla. Wśród 12 nominowanych znajduje się dr hab. Marta Kolanowska, prof. Uniwersytetu Łódzkiego oraz prof. Katarzyna Pernal z Politechniki Łódzkiej.

Badaczka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ zajmuje się różnorodnością biologiczną najsłabiej zbadanych regionów świata. Odkryła 370 nieznanych nauce gatunków orchidei i brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych. – Bardzo się cieszę z tej nominacji i serdecznie dziękuję za docenienie mojej pracy badawczej. Znalazłam się w gronie wspaniałych naukowców i samo to jest już dla mnie ogromnym zaszczytem – komentuje swoją nominację prof. Kolanowska.

W 2020 r. Marta Kolanowska uhonorowana została nagrodą im. Otto Wichterle za działalność badawczą i ochronę cennych przyrodniczo ekosystemów tropikalnych. – W przypadku mojej specjalizacji problemem jest pogarszający się stan przyrody. Doceniam więc to, że przy takich okazjach mogę dorzucić swój skromny apel o to, byśmy lepiej dbali o naszą planetę. Gdyby gatunki przestały znikać, byłaby to dla mnie największa nagroda, ale jeszcze długa droga przed nami, zanim to się uda – mówi.

Zainteresowania naukowe prof. Katarzyny Pernal z PŁ skupiają się wokół chemii kwantowej i obliczeniowej. Jest autorką nowatorskich badań w dziedzinie teorii struktury elektronowej, w których rozwija nowe podejścia teoretyczne i algorytmy obliczeniowe. Za wybitny wkład do teorii funkcjonowania macierzy gęstości została odznaczona Medalem International Academy of Quantum Molecular Science.

Lodz Solar Team otrzymał srebrny puchar w mistrzostwach iLumen European Solar Challenge.

Zakończony 19 września 2021r. 24-godzinny wyścig iLumen European Solar Challenge (iESC) dał zespołowi z Politechniki Łódzkiej srebrny puchar. Napędzany energią ze słońca Lodz Solar Team (LST) przejechał w ciągu doby 235 okrążeń, czyli 945 km na zaledwie jednym ładowaniu. Średnia prędkość w czasie wyścigu wyniosła około 40 km/h.

Zespół Lodz Solar Team to projekt studentów Politechniki Łódzkiej działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego. Projekt wystartował w 2015 roku, zespół zaprezentował wtedy pierwszy tego typu polski samochód – Eagle One. Debiutancki start w zawodach Bridgestone World Solar Challenge w Australii dał mu najlepsze miejsce wśród debiutantów i nagrodę Safety Award za najbezpieczniejszą konstrukcję pojazdu. Łódzki Solar Team ma za sobą trzy starty w Bridgestone World Solar Challange edycje: 2015, 2017 i 2019. W 2016 roku LST brał udział w Sasol Solar Challange – wyścigu na trasie z Pretorii do Kapsztadu w RPA. W 2018 roku na torze w Belgii, mimo deszczu, Polakom udało się wywalczyć zwycięstwo.